W życiu każdego z nas są takie osoby za którymi tęsknimy a na spotkanie z nimi nie możemy się doczekać. Tak jest w przypadku naszych spotkań i współpracy ze Stowarzyszeniem „Warto Pomagać”. Z panią Asią, panem Jackiem i Moniką znamy się już „x lat” a spotkania z nimi to świetna okazja do rozmów o swoich problemach, troskach, osiągnięciach, sukcesach i planach na przyszłość. Pani Asia i Pan Jacek to osoby, które doświadczyły w swoim życiu wielu problemów i sytuacji trudnych, dlatego też poprzez swoje doświadczenia i przebytą drogę dzielą się z naszą młodzieżą, swoją historią i wiedzą z zakresu profilaktyki. Wiele spotkań z nimi to rozmowy na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem szeroko rozumianym. Spotkania te pomagają naszym wychowankom zrozumieć, jak różne trudne wybory i sytuacje życiowe mogą prowadzić mi.in. do bezdomności, uświadamiają im również, że ich wybory mają konsekwencje. Poprzez współpracę ze Stowarzyszeniem mieliśmy okazję odbyć wiele cennych spotkań z osobami którym życie przypisało niejeden trudny scenariusz m.in. Marcinem Tyburczym i Przemysławem Wieczorkiem.
Marcin Tyburczy opowiedział nam historię swojego uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Prawdziwa historia, którą dzieli się z innymi pokazuje jak ciężką walkę podjął aby wieść życie wolne od nałogów. Artysta opisuje też, jaką cenę musiał zapłacić i płaci wciąż, by móc żyć normalnie. W swoim autentycznym przekazie chce przestrzec innych przed niewłaściwymi wyborami życiowymi oraz swoim przykładem dawać nadzieję na nowy początek życiowej drogi. Jak mówi – „Możesz wszystko wiedzieć i znać każdą drogę, nawet tą najlepszą i najwłaściwszą. Żeby ta droga naprawdę istniała to trzeba nią iść i stawiać na niej kolejne kroki. Jeżeli znasz drogę, ale nią nie idziesz – to tej drogi tak naprawdę dla Ciebie nie ma.” Przemysław Wieczorek to pedagog, wychowawca, terapeuta, sportowiec i człowiek głębokiej wiary. Jego droga do zawodowego spełnienia i sukcesów wiodła przez traumy z dzieciństwa, szpitale psychiatryczne, wyniszczające narkotyki i skok pod pociąg. Mimo to został wolontariuszem, pracował z niepełnosprawnością intelektualną, zdobywał wykształcenie i zawód. Swoją pewność siebie oparł na sporcie, zdobywając medale w para taekwondo na arenie międzynarodowej.
Spotkania te są dla nas cennym doświadczeniem, pokazują że zawsze warto pracować nad sobą, by czuć się wolnym, autentycznym i móc odkrywać radość w codziennych rzeczach. Powrót z uzależnienia rzadko jest prosty, wiele osób doświadcza zwątpienia i momentów kryzysowych. Mimo to wszystkie osoby z którymi mieliśmy okazję się spotkać przekazują nam słowa klucze ” Nie poddawaj się”.
Paula Borowska
Anna Włos




