W dniach 18 - 20 września 2022 odbyła się akcja: "Sprzątanie Świata z M+" pod patronatem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. Nasza szkoła już po raz trzeci przyłączyła się do tych działań biorąc udział w konkursie matematycznym. Zestawy zadań miały za zadanie uzmysłowić uczniom potrzebę zredukowania ilości odpadów oraz konieczność ich segregacji i odzysku. 

Zespół matematyczny

14 kwietnia wychowankowie MOS udali się na pieszy rajd wielkanocny do miejscowości rekreacyjnej Wały. Grupa dotarła na miejsce, gdzie mogła oddać się zabawie, grom zespołowym, treningom wytrzymałości i wielu innym ciekawym formom spędzania wolnego czasu. Odbyła się walka z własnymi barierami i słabościami pod okiem naszego Ironmana, ratownika wodnego p. Adama Głębockiego - chrzest Morsów zaliczony celująco!!! To był bardzo dobry czas!!!

Ewa Sokołowska-Syguła, Adam Głębocki

Zaczęło się…uczniowie klasy VI B w obecnym roku szkolnym 2021/2022 będą realizować program terapeutyczno – wolontariacki w ramach współpracy z Ranchem Alpak w Prawikowie. Przebywanie w towarzystwie alpak, królików i kóz wpływa kojąco na człowieka. Podnosi to poziom endorfin, uspokaja i dodaje mega wielkiego uśmiechu na twarzy. Program „Alpaki ukoją moje nerwy!” ma za zadanie przede wszystkim niwelować negatywne emocje i napięcia oraz integrować grupę. Uczniowie będą dwa razy w miesiącu wykonywać prace na rzecz zwierząt; przygotowywanie zagród, karmienie, drobne prace remontowe na terenie obiektu. W zamian będą mogli przebywać w towarzystwie przesympatycznych zwierzątek, które już nie odstępują ich na krok. Hitem środowej wycieczki były dwa koziołki Małgosia i Jaś, które mają zaledwie parę tygodni i są niezwykle energiczne. Również alpaki, szczególnie Pedro, bardzo otwarcie Nas przywitały w swoich zagrodach. Myślimy, że to początek dłuższej przyjaźni, która doda Nam skrzydeł. Bardzo dziękujemy właścicielom Rancha Alpak za życzliwość i chęć współpracy z Nami oraz te wszystkie miłe słowa, które padły podczas naszego ostatniego wyjazdu. Cieszymy się, że coraz więcej ludzi może się przekonać jak pomocni, pracowici i empatyczni potrafimy być. Cieszymy się, że wspólną pracą, wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

W tym roku akcja nie trwała jak zwykle miesiąc…była przedłużona i odbywała się od miesiąca listopada 2020 do końca maja 2021. Myślę, że czas ten pokazał jak bardzo wychowankowie oraz pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 1 w Brzegu Dolnym są wyczuleni na potrzeby innych. Nasza społeczność dbała by każdy grosik; 1,2 i 5 gr trafiały do specjalnie przygotowanych skarbonek na grupach, w sekretariacie czy pokoju nauczycielskim.  Nasz komitet bardzo mocno pilnował by pieniążki były na bieżąco podliczane. Uwaga pomimo ograniczonej ilości odwiedzin i wyjazdów na urlopowania, z kieszeni wychowanków i pracowników wysypało się 119,81 zł „żółciaków”. Sporo więcej niż ostatnim razem. Brawo My! Pamiętajmy, że w akcjach charytatywnych liczy się każda pomoc, ale najbardziej ta bezinteresowna chęć niesienia pomocy oraz zaangażowanie. Na naszą społeczność zawsze możecie liczyć!

Nastały trudne czasy dla wszystkich. Całe społeczeństwo zostało postawione przed nie lada wyzwaniem – izolowaniem się od innych w celu zabezpieczenia swojego zdrowia. Kiedy zamykano szkoły, wprowadzano zdalną pracę, kolejne ograniczenia i dystans społeczny…Nasza Placówka funkcjonowała. Wielki szacunek oddajemy wychowankom oraz pracownikom, którzy tak świetnie dostosowali się do nowych warunków. Życie na ulicach ustało na moment, ale w Naszej społeczności tętniło jeszcze mocniej niż zwykle. Pomimo tych wszystkich obostrzeń i wymagań Nam postawionych, nie zamknęliśmy się na to co lubimy najbardziej – działania wolontariackie. Z jeszcze większym zaangażowaniem chłopcy przygotowali piękne anioły, zające czy drewniane ozdoby i świeczniki, które następnie były przekazywane na licytacje charytatywne. Każdy licytowany przedmiot był cegiełką, która wspierała dzieciaki, które każdego dnia walczą o życie. Trzymamy kciuki za wygrane bitwy, te mniejsze i większe! Liczymy na uśmiech każdego ze wspieranych przez Nas dziecka.

Nasze anioły: Wychowankowie oraz Pani Dorota Wiśniowska, Pani Anna Pelak, Pani Agnieszka Woźna, Pan Piotr Chołodecki. 

W dniu 03.02.2020r. odbyły się zajęcia z obszaru zapoznania się ze światem zawodów. Po magicznych wyprawach w mieście karier (mapakarier.org), wypełnieniu ankiet zawodowych, zapoznaniu z kartami zawodów oraz podróżach po Labiryncie Zawodów, przyszła pora na to, co lubimy najbardziej. Cykl spotkań z przedstawicielami różnych zawodów i branż czas zacząć.
Uczniowie zainteresowani pracą w branży transportu udali się na spotkanie z zawodowym kierowcą, który na co dzień podróżuje po Europie ciężarówką z cysterną. Niech nikt nie myli z TIR – bo to jedynie nazwa na formę przewozu międzynarodowego. Te i inne ciekawostki oraz co najważniejsze istotne informacje odnośnie ścieżki kształcenia i pozyskiwania kwalifikacji oraz czynnościach jakie wykonuje zawodowy kierowca, mogliśmy się dowiedzieć podczas spotkania. Oczywiście jesteśmy ciekawscy, więc zaglądaliśmy do kabiny kierowcy, a nawet namówiliśmy prowadzącego zajęcia o zademonstrowanie jak manewruje się po placu takim kolosem. Tego typu spotkania są zawsze dla Nas bardzo ciekawe, bo możemy zadać pytania i „zobaczyć” jak to się robi, co pozwala nam na weryfikowanie naszych planów zawodowych.
Bardzo dziękujemy prowadzącemu zajęcia za poświęcenie nam czasu. Życzymy szybkich i spokojnych tras!