Powiat Wołowski pozyskał grant w ramach pilotażowego wdrożenia modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą.
Powiat Wołowski występując naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej związanej ze wsparciem dzieci i uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi a także ich rodziców złożył swoją ofertę w konkursie grantowym w ramach pilotażowego wdrożenia modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających. Uzyskał najwyższą liczbę punktów w zakresie oceny merytorycznej i tym samym dołączył do grona 21 grantobiorców realizujących projekt.
Zespół Projektowy z Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym w składzie Beata Borowska – Podsiadła, Tomasz Więcław, Paula Borowska, Martyna Józefowicz-Stodulska, Agata Orkisz, Aleksandra Stańczak do współpracy zaprosił placówki partnerskie wspierające projekt tj. Zespół Szkół Specjalnych w Lubiążu oraz Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie. Kadra z wieloletnim doświadczeniem oraz już wcześniej podejmowanymi działaniami na rzecz edukacji włączającej, będzie doskonałym realizatorem działań w projekcie. Do realizacji działań SCWEW zostanie wykorzystana baza lokalowa ww. placówek.
Pilotażowe wdrożenie Modelu SCWEW do praktyki edukacyjnej przyczyni się do wzmocnienia kompetencji kadry pedagogicznej szkól/ placówek ogólnodostępnych. Głównym celem jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepełnosprawnościami. Powstanie wypożyczalnia sprzętu specjalistycznego oraz zostanie przeprowadzony szereg szkoleń i spotkań dla nauczycieli mających na celu doskonalenie ich umiejętności pracy z dzieckiem/uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Dla dzieci i uczniów oraz rodziców zostały zaplanowane konsultacje specjalistyczne mające na celu wsparcie ich prawidłowego i wszechstronnego rozwoju
i udzielenie pomocy adekwatnej do ich potrzeb.
Wszystkie te działania będą możliwe dzięki środkom finansowym, które pozyskano w ramach projektu. Istotne jest, że wszystkie gminy tj. Brzeg Dolny, Wińsko i Wołów przyjęły zaproszenie do projektu za co jako zespół projektowy serdecznie dziękujemy.
W ramach pilotażu wsparciem zostanie objętych 9 szkół/placówek ogólnodostępnych, na podstawie zgłaszanych potrzeb.
- 1 przedszkole
- 6 szkół podstawowych
- 1 liceum
- 1 szkoła branżowa I stopnia
Planowane działania mają charakter nowatorski. Projekt w skali ogólnokrajowej jest inicjatywą służąca podniesieniu efektywności realizacji edukacji włączającej. Bazuje na dotychczasowych doświadczeniach i dobrych praktykach realizowanych przez różne podmioty (oświatowe i spoza systemu oświaty).
Beata Borowska-Podsiadła
POWIATOWY KONKURS PRZYRODNICZY „ŚWIAT WOKÓŁ NAS”
20 lutego w Zespole Placówek Resocjalizacyjnych odbył się konkurs wiedzy z zakresu przedmiotów przyrodniczych, w którym udział wzięło 64 uczniów i uczennic. Sześciu naszych uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum zakwalifikowało się do II etapu Powiatowego, który odbył się 19 marca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzegu Dolnym. Spośród 150 uczestników, uczeń klasy szóstej z naszej Placówki zajął III miejsce w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym „Świat wokół nas”.
PREWENCJA, ALE INACZEJ
„Prewencja, ale inaczej” to nazwa turnieju organizowanego przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji. Finał tegorocznej imprezy odbył się 28 maja na hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wołowie. 15 drużyn w tym nasi wychowankowie i wychowanki reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu miało do rozwiązania test wiedzy, z zakresu: prewencji kryminalnej, specyfiki pracy policji, problematyki narkomanii i alkoholizmu, unikania zagrożeń, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, - konkurencje sprawnościowe: „pościg za złodziejem”, rzut ringiem na pałkę typu TONFA, wyścig z piłkami, „ strzelnica” - czyli rzut piłką do kosza - sporządzenie portretu pamięciowego przestępcy.
WSPARCIE MŁODZIEŻY PRZEZ MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY
Wychowankowie Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Brzegu Dolnym uczestniczą regularnie w warsztatach oraz spotkaniach z doradcą zawodowym w Młodzieżowym Centrum Kariery w Brzegu Dolnym. Pani Teresa Zygmunt umożliwia chłopcom wykonanie Kwestionariusza Zainteresowań Zawodowych, dzięki któremu mogą oni rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe. Test jest wykonywany online i wprowadzany do karty klienta, co jednocześnie sprawia, że Nasi podopieczni mogą korzystać z usług doradców zawodowych w biurach Młodzieżowych Centrum Kariery w całej Polsce.
Ponadto prowadzone są zajęcia warsztatowe, podczas których otrzymują oni podstawowe informacje na temat oferowanych form wsparcia w wejściu na rynek pracy przez Młodzieżowe Centrum Kariery. Doskonalą oni również umiejętności autoprezentacji i uczą się jak uzupełniać dokumentacje niezbędną w procesie rekrutacji przy przyjęciu do pracy, co jest niezwykle istotną umiejętnością w obecnych czasach.
Współpraca z Panią Teresą trwa cały rok szkolny. Spotkania odbywają się regularnie, co tydzień. Nasi wychowankowie mogą się czuć w dolnobrzeskim Centrum Kariery jak u siebie. Chętnie korzystają z porad udzielanych przez doradców.